SŁÓW KILKA O SAUNIE FIŃSKIEJ
O zdrowotnym działaniu tradycyjnej Sauny Fińskiej
Wysoka temperatura sauny fińskiej (70° - 100° C) i niska wilgotność powietrza w kabinie (5-20%) powodują silne przegrzanie skóry i przynoszą następujące efekty: - przyśpieszają procesy przemiany materii i hamują rozmnażanie się wirusów i bakterii chorobotwórczych - zmuszają system krążenia do większego wysiłku, co wzmacnia mięsień sercowy i powoduje obniżenie rozkurczowego ciśnienia krwi.
Sauna działa usprawniająco na układ oddechowy, krwionośny i wydalania. Działa odprężająco i relaksująco, zwłaszcza po wysiłku fizycznym. W saunie nie tylko się odprężysz, uwolnisz od stresu i odczujesz kojące, uśmierzające bóle działanie ciepła. Wysoka temperatura otoczenia powoduje także usuwanie z organizmu różnorodnych substancji toksycznych, oczyszczenie skóry, silniejsze ukrwienie i spalanie kalorii. Jest to świetny sposób na pozbycie się nadwagi i ogólną poprawę samopoczucia.
Przeciwwskazania do korzystania z sauny
- Niewydolność krążenia - Choroba wieńcowa - Nadciśnienie tętnicze - Padaczka - Stany zapalne narządów miąższowych - Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy - Zaburzenia wydzielania potu - Ostre choroby zakaźne - Cukrzyca - inne zaburzenia metaboliczne Zawsze należy przerwać kąpiel, jeśli poczujemy się źle.
Wskazane jest, by sauna była ostatnią czynnością dziennego programu zajęć. Dlatego do sauny idzie się najlepiej w godzinach przedwieczornych lub wieczorowych. Jak się okazuje, ta pora dnia poświęcona na kąpiel w saunie, jest najbardziej optymalna z punktu widzenia fizjologii człowieka.
Relaks W naszym kąciku odnowy biologicznej do relaksu przeznaczony jest ogród wypoczynkowy. Jeśli zamierzamy przebywać tam nago, należy podłożyć sobie suchy ręcznik, jeśli chcemy pozostać okryci, najwygodniej jest założyć szlafrok.
Etapy kąpieli i zasady korzystania z sauny
Chcąc w pełni wykorzystać dobroczynne działanie sauny, musimy przede wszystkim zarezerwować sobie odpowiednia ilość czasu, najlepiej około dwóch godzin.
Przed wejściem do rozgrzanej kabiny, a po uprawianiu sportu lub po przeżytym stresie, należy około 20 minut poświęcić na odpoczynek, odreagowanie. Należy skorzystać z toalety, umyć się pod prysznicem i dokładnie wytrzeć ciało ręcznikiem. Wytarta do sucha skóra lepiej się poci i lepiej paruje.
Pierwsza kąpiel niech trwa 8-15, a na pewno nie dłużej niż 15 minut. Podczas jej trwania siedzimy ze stopami na wysokości siedzenia lub leżymy odprężeni najlepiej na górnych ławach. Na dolnej ławie usiądźmy na chwilę (2 min) na sam koniec cyklu "saunowania", żeby odpocząć i dla wyrównania krążenia krwi.
Każdy organizm inaczej reaguje na wysokie temperatury, każdy inaczej się poci. Niektórzy już po kilku minutach czują się na tyle rozgrzani i spoceni, żeby wyjść z sauny, inni potrzebują na to więcej czasu. Dlatego trudno jest jednoznacznie i dokładnie określić długość etapu rozgrzewania, powinna być dobierana indywidualnie po bacznych obserwacjach reakcji własnego organizmu. Nie ma sensu zmuszać się do przebywania w saunie dłużej niż sprawia nam to przyjemność. Korzystając z sauny regularnie tak doskonale poznajemy reakcje własnego organizmu, że z łatwością dopasujemy najodpowiedniejszy dla nas system kąpieli. Zawsze trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet początki złego samopoczucia powinny być sygnałem po którym najlepiej będzie jak najszybciej opuścić kabinę. Za kulminacyjny punkt kąpieli można uznać polewanie kamieni wodą, kiedy to odczuwamy chwilowe podniesienie temperatury i wzmożonego pocenia się. Jest to tylko wrażenie spowodowane osiadaniem na naszej skórze maleńkich drobinek wodnych. Czasami do wody, którą polewamy kamienie dodaje się (w niewielkich ilościach) olejki eteryczne, czy specjalne koncentraty zapachowe do saun, co uprzyjemnia nam kąpiel. Zwróćmy tylko uwagę na to, żeby w powietrzu podczas kąpieli nie powstało ich zbyt duże skoncentrowanie ponieważ może to wywołać nieprzyjemne podrażnienie błon śluzowych nosa i górnych dróg oddechowych. Nie powinni także stosować tych płynów osoby ze skłonnością do alergii (szczególnie wziewnej). Nie polewajmy kamieni żadnym alkoholem! To wyjątkowo niepoważne. Niektórzy mogą odczuwać pod koniec kąpieli zawroty głowy albo mogą nawet zemdleć. Przyczyna takiego samopoczucia jest bardzo prosta i łatwo tego uniknąć. Na skutek rozgrzania organizmu nastąpiło rozszerzenie naczyń krwionośnych i przy zbyt szybkim wstaniu z ławki może dojść do zaburzenia krążenia. Dlatego zanim wyjdziemy usiądźmy na chwilę ze spuszczonymi nogami i pozwólmy organizmowi na "dojście do siebie".
Po wyjściu z sauny następuje etap schłodzenia ciała. Weźmy krótki, zimny prysznic, schładzając ciało zawsze w kierunku serca. Rozpoczynamy więc od stóp i rąk poprzez ramiona, kończąc na tułowiu. Odradzamy schładzanie ciała poprzez skoki do zimnej wody zaraz po opuszczeniu kabiny, jest to bardzo niebezpieczne. Można natomiast, na koniec kolejnych etapów schładzania zanurzyć się w zimnej wodzie (balia na zdjęciu obok), co spowoduje szybkie zamknięcie naczyń krwionośnych. Jest to doskonałe ćwiczenie dla naszego układu krążenia, następuje wtedy znaczny wzrost ciśnienia krwi. Polecamy ją w związku z tym tylko osobom zdrowym lub tym z obniżonym ciśnieniem krwi, poprawia ono i stabilizuje ich krążenie. Aby odprowadzić pozostałe jeszcze ciepło w organizmie oraz poczuć przyjemne ciepło zanurzmy stopy w ciepłej kąpieli na 3 do 5 minut. Ta czynność powinna zawsze stanowić ostatni element przed kolejnym wejściem do sauny. Cała przyjemność schładzania ciała po kąpieli w saunie powinna trwać od 8 do 15 minut. Po nim mogą następować kolejne kąpiele w gorącym powietrzu, pamiętajmy jednak zawsze o dokładnej obserwacji reakcji naszego ciała, może ono za każdym razem reagować inaczej. Nigdy nie należy ściśle trzymać się wyznaczonych okresów pobytu w saunie, lecz dawać organizmowi to, co dobrze toleruje w danej chwili. Taka sama zasada obowiązuje podczas odpoczynku. Każdy dozuje go według własnych potrzeb.
CZEGO NIE ROBIĆ I DLACZEGO ?
Przed kąpielą w saunie należy unikać zdenerwowania. Wchodząc do sauny nie powinno się być głodnym, ale również nie wchodźmy do bezpośrednio po posiłku. Bezwartościową zwłoką okazują się naprzemienne kąpiele jako przygotowanie, a wejście do kabiny bez osuszenia ciała opóźnia pocenie się. W saunie należy zachowywać się cicho (bez ożywionych rozmów, krzyków, nadmiernego entuzjazmu), zadbać o przyjemną, sprzyjającą relaksowi atmosferę. Gimnastyka ani szczotkowania ciała nie są pożądane podczas kąpieli - niepotrzebnie obciążają układ oddechowy i krążenie. Po opuszczeniu kabiny nie należy kąpać się w gorącej wodzie ani też otulać się ciepłym kocem - nie daje to dodatkowego efektu pocenia się, a tylko zakłóca rytm kąpieli i podnosi ryzyko przeziębienia. Zbyt intensywne oddychanie podczas procesu ochładzania ciała może wywołać skurcze, a niekorzystną reakcję naczyń oraz niebezpieczeństwo zapaści mogą wywołać bicze wodne lub ostry strumień wody. Jeszcze raz, na koniec, przypominamy o ciepłej kąpieli stóp zamykającej każdy etap schładzania, jeśli o tym zapomnimy znacznie opóźniamy wyrównanie krążenia. Nie kąpiemy stóp w zimnej wodzie, narażamy się wtedy na skurcz naczyń. Podczas rytuału korzystania z sauny unikajmy uprawiania gimnastyki oraz zrezygnujmy z pływania, ponieważ zbyt mocno obciążymy tym nasz układ krążenia. Schładzajmy ciało w chłodnym pomieszczeniu, zbyt ciepłe będzie opóźniać ten proces i wtedy łatwo może dojść do przeziębienia. Po zakończeniu kąpieli w saunie nie myjmy ponownie ciała mydłem, jest to absolutnie zbędne, a zakłóca kwasowość warstwy ochronnej skóry. Przebywanie bez ubrania lub leżenie bez przykrycia może skończyć się zbytnim wychłodzeniem ciała, przemarznięciem czy tez przeziębieniem.
REASUMUJĄC: Najważniejsze wskazówki dla korzystających z sauny • Przed korzystaniem z sauny osoby po 50 i kobiety w ciąży powinny zasięgnąć porady lekarza • Do zabiegów nie należy przystępować po obfitym posiłku ani w stanie głodu, do sauny wchodzimy co najmniej 1 godzinę po jedzeniu. • Ludziom zdrowym, biorącym kąpiel w celach profilaktycznych, zaleca się korzystanie z sauny do trzech razy w tygodniu • Dobra kąpiel, to przynajmniej dwa - trzy seanse po 15 minut każdy (czas pobytu mierzymy przy pomocy piaskowej klepsydry) • Wychodząc z sauny bierzemy natrysk z letniej wody od stóp do głowy, nie odwrotnie. • Następnie odpoczywamy do 30 minut, relaksując się w wygodnej pozycji w pomieszczeniu przeznaczonym do wypoczynku. W tym czasie, w sposób umiarkowany uzupełniamy płyny i sole mineralne w organizmie
|